Search

הרחקת עטלפים – דרכים יעילות והומניות

אי שם בשוק בוואהן, אמצע חודש נובמבר שנת 2019. חולה מספר 001 אוכל עטלף נגוע, ומשם נגיף ה-covid19 מתפשט לכל העולם. מכירים את הסיפור, נכון? היום כבר ידוע שלא כך פרצה מגפת הקורונה, אך אגדה אורבנית זו אינה משוללת כל בסיס. עטלפים ידועים כגורם מרכזי להפצת מחלות במרחב האורבני ונעשים מאמצים להרחקת העטלפים חזרה אל חיק הטבע.

 

העטלף

העטלף, בעל חיים מעופף ממשפחת היונקים, נפוץ בכל העולם על שלל מיניו וזניו. בישראל לבדה חיים שלושים ושלושה מינים שונים של עטלפים. אוכלוסיית העטלפים נחשדה כמזיקה לחקלאות, וכתוצאה מכך, בין שנות ה-60 לשנות ה-80 ננקטו צעדים להקטנתה. כיום, פועלות הרשויות השונות לשימור האוכלוסייה בטבע.

 

הבעיה

עטלף המתעופף בלב יער, או אפילו מעל לשדות חקלאיים, אינו מהווה כל בעיה. הוא אף מסייע בהדברת הטבעית של מזיקים. עם זאת, במרחב העירוני העטלפים יוצרים שלל בעיות.

ראשית, המעופף הלילי יוצר פחד רב בסביבתו, עקב מראהו והמיתוסים המפורסמים אודותיו. שנית, צואתו של העטלף עלולה להוות מטרד רציני. יתר על כן, צווחותיו של העטלף מפריעות לשלוותם של הדרים בסביבתו. אך מעבר לכל, כאמור לעיל, העטלף עלול להעביר מחלות ונגיפים מדבקים.

 

פתרונות

הקשיים שהוצגו לעיל, הובילו לפרקטיקה נפוצה של הרחקת עטלפים. חיפוש פשוט בגוגל, יניב עשרות תוצאות אודות חברות המציעות את שירותיהן להדברת היונקים המעופפים וכן יוצעו מכשירי הדברה לשימוש עצמי. אך חשוב להדגיש – לא כל המוצרים שווים, ולא כל החברות שוות.

כפי שנכתב, במשך מספר עשורים ניסו הרשויות וגופים פרטיים לצמצם את אוכלוסיית העטלפים בארץ. אולם בשנות ה-80, התברר כי ההדברה מוטעית. נודע שעטלפים בטבע לא מהווים בעיה, אלא פתרון. פגיעת העטלפים ביבול שולית אל מול תרומתם בהדברה אורגנית של מזיקים, זאת מלבד חשיבותם במארג הביולוגי הישראלי.

משכך, נעדיף להימנע מפתרונות להרחקת העטלפים המתבססים על הדברה ושימוש בחומרים רעילים. לפני שנבחר חברה להרחקתם, נערוך מחקר, ונוודא שהחברה פועלת להרחקת העטלפים באופן הומני שיגרום להם לעזוב את העיר ולחזור לחיק הטבע.

פתרון הומני זה, מבוסס על הרחקה באמצעות טדר קול. כידוע, העטלפים ניחנו בחוש שמיעה מפותח למדי, העולה עשרת מונים על זה של האדם ושל רוב עולם החי. הודות לכך, ניתן להפעיל טדרים מסוימים, אשר לעטלפים נשמעים חזקים וצורמים אך בני אדם ושאר החיות כלל אינם שומעים אותם. כך, העטלפים יתרחקו ממקור הרעש, יניחו לנו לנפשנו ויעברו לקונן באזור אחר.

 

לסיכום

העטלף הוא יונק מעופף, בעל סגולות רבות. לצד זאת, נוכחותו באזורים מיושבים עלולה לפגוע בבני האדם ועל כן כדאי להרחיקו מגבולות העיר. יש להרחיק אותו באופן הומני שלא יפגע בו, ולא על ידי הדברה שתוביל למותו. ההרחקה ההומנית מבוססת על שימוש בגלי קול שרק העטלף מסוגל לשמוע.

 

חייה

אולי יעניין אותך גם

צילום פאנל סולארי
הכל לבית
6 סיבות להחזיק תאורה סולארית בבית

ההתחממות הגלובלית הביאה עימה מודעות רבה לזיהום הסביבה וחיסכון באנרגיה. יש יותר מודעות למחזור של בקבוקים, שמירה על ניקיון הסביבה וכמובן ניסיונות למעבר לשימוש בסוגי

קרא עוד »