עיצוב הבית – איך הוא ישפיע לכם על האווירה בבית?

המהות של הבית היא איננה יופי או מקום בו תוכלו להשוויץ ברמה הכלכלית שלכם.

הבית במהותו הוא מקום בו לכל אחד יש חלק וכל אחד מרגיש בבית.

הדבר המרכזי בבית הוא אווירה – אתם בטוח מכירים את התחושה של בית שאולי מעוצב בצורה יוקרתית אבל שוררים בו עצב ומתח שהורסים כל טיפת יופי שבעיצוב.

המשפט הידוע מהספר הנסיך הקטן – "אין לראות את הדברים היטב אלא בלב בלבד, כי הדבר החשוב באמת סמוי מן העין" – מתאר בצורה מדויקת את האווירה הביתית.

העיצוב מטרתו לחדור ללב ולהאיר את החלל הפנימי שלכם באמצעות ההתנהלות המשפחתית והחינוכית בבית ורק אחר כך באמצעות העיצוב.

בית מושלם הוא בית בו יש הרמוניה בין הנעימות והאנושיות לעיצוב עם אווירה אופטימית וייחודית לבני הבית.

 

צבעים

הדבר הכי מרכזי בעיצוב בהקשר ליצירת רגשות הוא צבעים. לכל צבע יש הפשעה אחרת על התודעה – לא מדובר רק בצבע מעציב ומשמח, אלא בקשת רחבה הרבה יותר של רגשות והשפעות. כדאי שתבחרו צבע מתוך התאמה לחלל ספציפי, ניתן כמה דוגמאות –

ורוד

משדר אופטימיות ונינוחות. מסופר כי בבתי כלא בארה"ב צובעים חלק מהקירות בוורוד על מנת ליצור רוגע. צבע זה מתאים לסלון בו כולם יושבים יחד בנחת ולחדרי השינה בהם רצוי שתשרור שלווה.

 

צהוב

צבע מאוד טרנדי לאחרונה, משדר אנרגטיות, שמחה ומוטיבציה. מומלץ לשים אותו בחללים חשוכים, הוא ממש יכול להוות תחליף לאור השמש. כמו כן, צבע עוזר לזיכרון וקליטה לכן מומלץ לשלבו במרחבי למידה.

 

אדום

צבע זה ממריץ מאוד את הגוף והתודעה לכן מומלץ לשלבו בנגיעות קטנות אם אתם מאוד אוהבים אותו. כמו כן, גוונים של כתום ואדום מעוררים את התיאבון ויש מעצבים ששמים מעט מהם במטבח.

 

אפור

צבע זה יכול להשתלב בצורה מושלמת עם צבעים אחרים ומומלץ לעשות זאת כיוון שפני עצמו הוא יוצר אווירה מעט קרה. לאפור נוצרה תדמית שלילית, אך בגווניו הבהירים הוא יכול להשרות שלווה.

 

תאורה

תאורה היא גורם נוסף שמשפיע על מצב הרוח. חשבו על זה בצורה הפשוטה ביותר – חושך בדרך כלל נוטה לדכדך ואור נוטה לשמח. בעיצוב הבית חשוב להוסיף כמה שיותר אור טבעי כדי ליצור תחושה של פתיחות, רוגע וחופשיות. כמו כן, אור חשוך יכול להיות חיובי במצבים מסוימים – בחדר השינה לאווירה רומנטית, במרפסת לאווירה ייחודית ועוד. חושך יכול ליצור אווירה אינטימית, במקומות בו אתם רוצים ליצור אווירה כזו כדאי שתניחו אופציה לגופי תאורה עמומים.

 

לסיכום – שימוש בחלל

מלבד תאורה וצבעים, הצורה של החלל והשימוש בו משפיעים עלינו – אווירה קרה או חמימה, אווירה גאומטרית ומסודרת או אווירה חופשית. כדאי שתחברו כל פרט עיצובי מתוך מחשבה על מטרה רגשית.

 

פינת ישיבה

אולי יעניין אותך גם